Płytki podłogowe w sezonie 2023. Które wzory będą modne?

fot. materiały prasowe

Płytki podłogowe w sezonie 2023. Które wzory będą modne?

Kafle podłogowe to jeden z najbardziej popularnych wyborów w różnych pomieszczeniach. Doskonale sprawdzają się między innymi w kuchniach, łazienkach i przedpokojach. Odznaczają się przy tym całym szeregiem zalet. Sprawdźmy zatem, które z nich są najbardziej modne w roku 2023.

Płytki ceramiczne w nietypowych kształtach (heksagonalne, trójkątne, rybia łuska, szewron)

Jeśli znudziły ci się już klasyczne kształty, takie jak kwadraty i prostokąty, w 2023 roku na pewno nie zabraknie ci inspiracji.  Współczesne płytki podłogowe zachwycą cię swoimi unikalnymi wzorami, takimi jak heksagonalny (sześciokątny), trójkątny, przypominający rybią łuskę i szewron (chevron), który idealnie sprawdza się jako jodełka podłogowa.

Zatrzymajmy się na chwilę przy tym ostatnim. To prosty rodzaj płytki ceramicznej, który szczególnie dobrze sprawdza się, jeśli ma kolorystykę i fakturę imitującą drewno. Wówczas płytki można ułożyć w jodełkę tak, aby imitowały klasyczna parking, jednocześnie oferując wszystkie swoje zalety mechaniczne.

Patchworkowe i mozaikowe

Patchworkowe i mozaikowe płytki ścienne oraz podłogowe to najnowszy pomysł projektantów, który nawiązuje do dawnych tradycji. Opiera się na orientalnych i starożytnych aranżacjach, ale dodaje do nich także trochę współczesnego uroku. Warto zastanowić się nad wykorzystaniem patchworkowych i mozaikowych płytek, ponieważ dzięki nim można dodać swojemu wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Wystarczy połączyć różne style, kolory i materiały, aby stworzyć wspaniałą całość, która zachwyci każdego.

Patchworkowe płytki ścienne i podłogowe wykorzystują różne wzory, kolory i kształty, które razem tworzą niepowtarzalny wzór. Mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak ceramika, kamień, szkło czy metal, co daje możliwość dopasowania ich do każdego stylu wnętrza. Mozaikowe płytki ścienne i podłogowe są idealne, gdy chcesz wyróżnić dany obszar w pomieszczeniu, np. strefę jadalni czy salonu. Mogą zostać zastosowane zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych pomieszczeniach, nadając im niepowtarzalnego charakteru.

Imitacja naturalnych materiałów

Płytki gresowe imitujące naturalne materiały (kamień lub drewno) są wszechstronne i świetnie pasują do różnych aranżacji. Zobaczmy w takim razie, z jakimi ich rodzajami możemy się spotkać.

  • Najczęściej imitacje piaskowca reprezentują ciepłe kolory ziemi, od jasnego beżu po ciemny brąz, co szczególnie dobrze pasuje do stylu śródziemnomorskiego i wnętrz klasycznych. Natomiast ciemnoszare płytki gresowe doskonale wpisują się w surowy, industrialny styl; zwykle stosowane są na podłogach i ścianach.
  • W przypadku, gdy aranżacja dąży do naturalnego wyglądu, gres imitujący kamień to idealny wybór. Dobrym przykładem są wnętrza utrzymane w stylu skandynawskim, gdzie szare kamienne płytki gresowe są często wykorzystywane.
  • Kafelki drewnopodobne to z kolei wybór dla osób, które cenią sobie ciepły charakter drewna oraz lubią urozmaicone usłojenie. Kafelki tego typu świetnie wpisują się w charakter pomieszczeń takich jak salon i sypialnia.